Bierzemy udział w projekcie edukacyjnym- Muzeum w pudełku

Utworzono dnia 14.04.2024

Nasza Szkoła zakwalifikowała się do projektu edukacyjnego „Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki” organizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Celem projektu jest poznanie przez zabawę i wciągającą grę podstawowych informacji związanych z tradycją i kulturą żydowską. W ramach realizacji projektu w dniu 9 kwietnia naszą szkołę odwiedził pracownik muzeum POLIN. Pani Agnieszka Popławska przeprowadziła zajęcia warsztatowe dla uczniów klasy 6a. Zajęcia odbyły się w formie gry narracyjnej. Nasi uczniowie i uczennice wcielili się w postać współczesnego dwunastolatka, który niespodziewanie przenosi się w przeszłość. Trafia do miasteczka w dawnej Polsce, gdzie obok siebie żyli Polacy i Żydzi. Jego przewodniczką jest żydowska dziewczynka Malka. Dzieci wspólnie zwiedzają miasteczko, poznając żydowskie tradycje, święta, kuchnię i życie codzienne. Istotnym elementem gry były kopie eksponatów muzealnych z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które można było dotknąć, wypróbować czy przymierzyć. Zajęcia były bardzo interesujące i zachęciły uczestników do poszukiwania różnic i podobieństw między kulturą żydowską i polską, a także do patrzenia z szacunkiem na drugiego człowieka bez względu na jego pochodzenie. Po warsztatach odbył się warsztat szkoleniowy dla nauczycieli, podczas którego omówione zostały zagadnienia związane z grą oraz pomysły na zastosowanie motywu kultury, tradycji i historii żydowskiej na poszczególnych lekcjach. Szkoła otrzymała zestaw materiałów edukacyjnych „Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki”. W zestawie znalazła się gra narracyjna “Miasteczko Malki” wraz ze specjalnie zaprojektowaną mapą, zdjęciami archiwalnymi oraz replikami obiektów z kolekcji Muzeum POLIN. Szkolnym koordynatorem projektu jest pani Justyna Trzeciak.

Zdjecia

Utworzono dnia 14.04.2024, 14:25